Hlučín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Hlučín
Domů - Portál HlučínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Hlučína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Historie

Oblast: město | okres | kraj | celá ČR | v okruhu
Stránka: 1
Nalezeno: 14 záznamů
Zobrazeno: 1 - 25
přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě

Galerie: Bunkr
Bunkr
1

Muzeum čs. opevnění

Linie československého opevnění postavená v letech 1935 - 1938 podél tehdejší hranice s Německem měla na území dnešní Opavy 18 pevností a přes 140 pevnůstek. V květnu a září 1938 je obsadili českoslovenští vojáci, odhodlaní k obraně vlasti. Po podepsání mnichovské dohody se museli bez boje z opevnění stáhnout. Během okupace Němci část opevnění využili k výcviku. Mnohé objekty na Opavsku jim sloužily k obraně proti útočící Rudé armádě a čs. jednotkám při Ostravsko-opavské operaci v dubnu a květnu 1945.

V Darkovičkách u Hlučína se nachází ojedinělý obranný systém. Je to unikátní a jedinečn...

http://www.szmo.cz

HLUČÍN, U DVORA
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Galerie: Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Galerie: Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Galerie: Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Galerie: Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
2

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Pevnostní areál je dnes evropsky vysoce ceněnou prezentací ojedinělého fortifikačního sytému naší republiky, který vznikal v letech 1935 - 1938. Tvoří jej pěchotní sruby MO-S 18, MO-S 19, MO-S 20 a lehký objekt LO vz. 37A. Objekty areálu představují různé odlišnosti po stránce projekční i palebně-taktické a rovněž různé stupně odolnosti. Již od roku 1992, kdy byl areál začleněn do Slezského zemského muzea, patří k nejexponovanějším objektům návštěvnického zájmu. Obdivována je především komplexnost a dokonalost prezentace, ale vítána je také možnost setkávat se osobně s obnoviteli pevnostníh...

http://www.szmo.cz/

HLUČÍN
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Muzeum vojenského opevnění
Muzeum vojenského opevnění
3

Muzeum vojenského opevnění

Dvoustranný, dvoukřídlý, dvoupodlažní pěchotní srub III. třídy odolnosti se dvěma pancéřovými zvony pro lehký kulomet vz. 26 a s dělostřeleckým pozorovacím zvonem. Důvodem pro jeho vyšší odolnost bylo jeho umístění mimo relativně bezpečnější terén lesa. Jeho úkolem bylo kromě působení do palebné přehrady pevnostní linie, i pozorovací situace v předpolí objektu . Z tohoto důvodu ho vybavili konstruktéři dělostřeleckým pozorovacím zvonem. Informace získané pozorováním, měly být předávány dělostřelcům na tvrzi OREL. Výzbroj tvořili na obou stranách protitankové kanony vz. 36, spřažené s těžkým...

http://www.mos15.wgz.cz/

MARKVARTOVICE, DLOUHÁ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Celkové pohled
Celkové pohled
Galerie: Hlavní nádvoří
Hlavní nádvoří
Galerie: Malé nádvoří
Malé nádvoří
Galerie: Malé nádvoří
Malé nádvoří
A

Zámek Hlučín

První zmínka o hlučínském zámku pochází z roku 1439, kdy vévoda opavský Arnošt I. vydal listinu, kterou dává hlučínský zámek v zástavu panu Hyncíkovi z Vrbna. Předpokládá se, že zámek vznikl na základech pozdně gotické tvrze. V r. 1525 dokončil Bernard ze Zvole rozsáhlé stavební úpravy zámku. Během druhé poloviny 16. století byl hlučínský zámek rozšířen a přestavěn v renesančním slohu. Bylo vestavěno prostřední křídlo s dvorními arkádami, které byly později zazděny. Po požárech v letech 1616 a 1621 byl zámek záhy opraven za účasti italského stavitele J. Vlacha.

Poslední velká přestavba z...

http://www.info.hlucin.com/?page=info&sekce=9&id=277

HLUČÍN, ZÁMECKÁ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Bašta
Bašta
Galerie: Bašta
Bašta
B

Hlučínské hradby

Hlučínský fortifikační (ochranný) systém je jediným reprezentantem svého druhu. Jako takový je nemovitou kulturní památkou a určuje hranice Městské památkové zóny Města Hlučína. Roku 1526 nechal majitel panstvi Bernard ze Zvole postavit ve městě pozdně gotický zámek. V té době k hlučínskému panství vedle města Hlučína patřily vsi Hať, Velké Darkovice, Ludgeřovice, Koblov, Petřkovice, Lhotka a Borovníky. O devět let později, v roce 1534, dokončil Bernard ze Zvole hradební opevnění Hlučína s branami Opavskou a Ostravskou a s třinácti vystupujícími poloválcovými, dovnitř otevřenými baštami.
...

http://www.info.hlucin.com/?page=info&sekce=9&id=280

HLUČÍN
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Kostel
Kostel
C

Kostel sv. Jana Křtitele

Mezi jednu z hlavních dominant města patří i farní kostel sv. Jana Křtitele sousedící se zámkem.
Není známo kdy a kým byl postaven, patří však mezi nejstarší kostely v širokém okolí. První zprávu o tomto kostele máme z roku 1378. Jednolodní stavba s gotickým presbytářem zaklenutým hvězdicovitou klenbou, kaple je renesančního původu. Průčelí a věž jsou upraveny barokně. V roce 1597 se zřítila velká kostelní věž a větší část kostela rozbořila. Roku 1608 byl kostel znovu postaven, ovšem v roce 1616 se stal obětí hrozného požáru ve městě. Roku 1649 uhodil do kostela blesk, rozbořil věž a sotv...

http://www.info.hlucin.com/?page=info&sekce=9&id=40

HLUČÍN, FARNÍ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Hasičská sušárna
Hasičská sušárna
D

Hasičská sušárna

Objekt hasičské sušárny se sice nenachází v Městské památkové zóně Hlučín avšak je jednou z dominant města. Tato třípodlažní věž završená sedlovou střechou byla prohlášena ministerstvem kultury ČR za kulturní památku dne 24. 5. 2005. Stavba stojí v areálu ZŠ Hlučín, ul. Generála Svobody. Přízemí je z režného cihelného zdiva, věž je dřevěná ze svisle kladených desek bez lištování. V horních dvou podlažích štítové strany věže se nachází dvojice dvoukřídlových okenic. Přízemí věže je přístupné segmentově ukončenými dřevěnými vraty.

http://www.info.hlucin.com/?page=info&sekce=9&id=278

HLUČÍN, ŠKOLNÍ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Kostel
Kostel
Galerie: Márnice
Márnice
E

Kostel sv. Markéty

Syn Bernarda ze Zvole Kryštof se stal olomouckým kanovníkem a nechal proto v Hlučíně roku 1538 postavit kostel sv. Markéty. Po požáru v roce 1742 byl kostel znovu postaven. Roku 1802 kostel znovu shořel a vysvěcení nového kostela sv. Markéty se uskutečnilo dne 23. 11. 1820. Areál hřbitovního kostela je uzavřen různorodou ohradní zdí se vstupní bránou, zeď je z 19. století.

Součástí hřbitovního areálu je márnice - neogotická stavba z režného neomítaného zdiva. Kostel je dominantou při vjezdu do města.

http://www.info.hlucin.com/?page=info&sekce=9&id=284

HLUČÍN, ZAHRADNÍ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Mauzoleum
Mauzoleum
F

Mauzoleum rodiny Wetekampovy

Stavba stojí v prostoru původního evangelického hřbitova (naproti evangelického kostela). Jedná se o empírovou funebrální stavbu z 19. století. Hlavní průčelí je završeno trojúhelníkovým štítem s velkou hlavou anděla. Na vrcholu kopulovité střechy je socha ženy s vavřínovou ratolestí. Tato kulturní památka je ojediněla v okrese Opava.

http://www.info.hlucin.com/?page=info&sekce=9&id=283

HLUČÍN, ÚZKÁ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Náhrobky
Náhrobky
G

Židovské pohřebiště

Hlučínský židovský hřbitov byl vybudován již roku 1814 na místě dnešního pohřebiště sovětských vojáků. V období druhé světové války byl však hřbitov zničen nacisty. Dnes, v sousedství Ruského hřbitova na ulici Rovniny, tak začalo vznikat pietní místo, které má připomenou, že v tomto místě kdysi toto židovské pohřebiště stávalo.

http://www.info.hlucin.com/?page=info&sekce=9&id=444

HLUČÍN, ROVNINY
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Hřbitov
Hřbitov
Galerie: Mohyla
Mohyla
H

Pohřebiště RA s památníkem

Památka antifašistického odboje připomínající osvobozovací boje v roce 1945. Centrální monument pohřebiště má podobu komolého jehlanu na podstavci. Za památníkem se nachází po obou stranách na sešikmených podstavcích kamenné desky s pietními nápisy.

http://www.info.hlucin.com/?page=info&sekce=9&id=281

HLUČÍN, OSTRAVSKÁ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Vodárna
Vodárna
I

Vodárna

Vodárna v Hlučíně je věžovou železobetonovou stavbou na osmiúhelném půdorysu. Střední válcové těleso kruhového půdorysu, ve kterém je umístěno schodiště, nese přesahující osmiúhelnou nádrž podepřenou po obvodu osmi čtyřhrannými pilíři. Jednotlivá pole pláště nádrže jsou prolomena dvěma obdelnými okenními otvory nad sebou. Střecha je mansardová, jehlancová, na osmiúhelném půdorysu. V každém druhém poli střešního křídla je vikýř. Vstup je z přízemí obdelnými dveřmi se zděným závětřím. Vodárna byla postavena v roce 1913 a je typologicky jedinečnou stavbou spojující progresivní konstrukční řeše...

http://www.info.hlucin.com/?page=info&sekce=9&id=279

HLUČÍN, DR.ED.BENEŠE
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Kaple
Kaple
J

Kaple Panny Marie

Drobná sakrální památka, která je situována nedaleko hlučínského sídliště, na rohu ulice Písečné a Cihelní, patří městu Hlučín. Jedná se o barokní kapličku, pocházející zřejmě z roku 1690.

Roku 2006 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, při které byla upravena podlahová konstrukce, kaple získala novou vnější i část vnitřní omítky, bylo provedeno nové oplechování, získala novou břidlicovou krytinu a spolu s novými okny a dveřmi se vrátila ke své původní historické podobě.

Kaple byla dne 2. května 2006 prohlášena Ministerstvem kultury za kulturní památku.

HLUČÍN, PÍSEČNÁ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Vila
Vila
Galerie: Vila
Vila
K

Kremerova vila

Vila je projektem akademického architekta Lubomíra Šlapety. Jedná se o rodinný dům manželů Kremrových z roku 1934, který stojí na ul. Čs. Armády č. 10, kousek od Polikliniky. V době svého vzniku okolní zástavba ještě nebyla a tak stál u státní silnice do Ratiboře téměř osamocen, jako první moderní stavba na Hlučínsku. Do současné doby se dům zachoval v původní podobě.

Dům je dvoupodlažní vila nepravidelného půdorysu, zděná, s hladkou omítkou. Boční strany jsou konvexně vypjaté, stavba je ukončena plochou střechou s obíhající atikou. Uliční průčelí má jednoduché členění díky představěné ...

HLUČÍN, ČS.ARMÁDY
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Stránka: 1
Nalezeno: 14 záznamů
Zobrazeno: 1 - 25

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Hlučín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Další portály v okolí

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena